Chotěborky

  • Chotěborky, 544 01 Vilantice

  • Natáčení ve vesnici je možné po předchozí domluvě.

Chotěborky patří k nejstarším obcím v Podkrkonoší. Vesnicí nevede žádná silnice, proto v ní zůstala náves typickou návsí, a má velmi silné genius loci.

Málokteré místo má za sebou tak dlouhou a bohatou historii. Vesnice leží stranou veškerého dění a dnes jde o zapomenutou obcí s pouhými 25 obyvateli.

Vesnice je umístěna na mírném návrší uprostřed polí nad cestou z Velichovek. Střed obce tvoří malá náves s barokním sloupem a lípami. Na náves navazuje hřbitovní areál s pozdně gotickou dřevěnou zvonicí a kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Kostel stojí na místě starší románské stavby, která stála uvnitř hradištního opevnění. Za husitských válek byl kostel spolu s vesnicí vyloupen a spálen, následně obnovený kostel v gotickém slohu byl v 18. století barokně přestavěn. Kostel stojí uprostřed hřbitova, na který se vchází kamennou bránou s nádherným portálem s barokní sochařskou výzdobou z dílny bratří Pacáků. Hřbitov obklopuje kamenná zeď, do které je vsazeno jedenáct znakových náhrobků z 16. století. Ten Nejstarší je z r. 1546.

Na návsi stojí sloup sv. Jana Nepomuckého, nápis na jeho podstavci udává letopočet 1730, výroba od Brauna, či jeho dílny. V blízkosti je fara, která snad měla existovat už ve 12. století. Náves dotváří i krásné stavení, kde se narodil v roce 1731 hudební skladatel, přítel Mozartův František Xaver Dušek.

Rozloha celého areálu je cca 12 000 m2.

Celkem je možné natáčet v 7 místnostech (od 20 m2 – 40 m2, sociální zařízení). V současné době není interiér vyklizen, po znovu zařízení je možnost jeho využití.

Pitná voda je rozvedena po budově fary, nachází se tam i studna.

Catering je možné zajistit ve vesnické hospodě, nebo z resortu Lázně Velichovek.

Parkování je možné na návsi i v areálu – cca 10 aut.

Ubytování je možné například v Penzionu Fara Dubenec a resortu Lázně Velichovky.

Máte zájem? Kontaktujte nás

Máte-li zájem o více informací, prohlídku lokality či volné termíny pronájmů, kontaktujte nás na telefonním čísle +420 775 968 519 nebo na e-mailu hucikova.lucie@ccrkhk.cz. Když nám na sebe necháte kontakt ve formuláři, ozveme se Vám co nejdříve sami.

Fotogalerie