Gymnázium J. K. Tyla

  • Tylovo nábřeží 682, 500 02 Hradec Králové

  • Natáčení v budově je možné po předchozí domluvě, ideálně v době víkendů nebo státních svátků a školních prázdnin.

Gymnázium J. K. Tyla je královéhradecká střední škola sídlící v historické budově na Tylově nábřeží navržené architektem Josefem Gočárem. Vystudovalo na ní několik významných osobností.

Budova byla postavená jako součást školního bloku na labském nábřeží a zařazená do městského regulačního plánu. Její stavba proběhla v letech 1925–1927 a vyučovat se v ní začalo 1. května 1927.

Budovu gymnázia lze zařadit k počátkům konstruktivismu v moderní české architektuře. Budova kombinuje režné zdivo s cementovými omítkami a charakterizuje ji třípatrový monumentální vstup, který se před studenty i návštěvníky jakoby rozevírá. Do budovy se vstupuje po trojbokém schodišti, před nímž je na 6 m vysokém sloupu umístěna bronzová socha Vítěz od sochaře Jana Štursy. Mohutné průčelí s lizénami je zakončeno římsou, vedle vstupu jsou dvě pamětní desky a na vlysu přímo nad ním je nápis „Gymnázium J. K. Tyla“. Z tohoto vstupního bloku vybíhají dvě dvoupatrová křídla členěné horizontálními římsami. Okna jsou čtyř- nebo šestikřídlová. Na jižním křídle je u země umístěn znak československé republiky od sochaře Otto Gutfreunda s letopočtem výstavby. Na severní křídlo navazuje tělocvična, samostatně pak stojí vila ředitele.

V roce 2011 přistoupilo vedení gymnázia k rekonstrukci historické budovy za přispění města Hradce Králové a fondů Evropské unie.

Máte zájem? Kontaktujte nás

Máte-li zájem o více informací, prohlídku lokality či volné termíny pronájmů, kontaktujte nás na telefonním čísle +420 775 968 519 nebo na e-mailu hucikova.lucie@ccrkhk.cz. Když nám na sebe necháte kontakt ve formuláři, ozveme se Vám co nejdříve sami.

Fotogalerie