Hospitál Kuks

Hospitál Kuks byl založený koncem 17. století jako místo odpočinku zasloužilých vojáků. Dnes je tento unikátní barokní komplex národní kulturní památkou.

Areál bývalých lázní hraběte Františka Antonína Šporka nabízí nejen hospitál s bývalým hlavním nemocničním sálem a kostelem Nejsvětější Trojice, ale také původní barokní lékárnu.

K vidění jsou také nástěnné malby na téma "Tanec smrti". Jedná se o sérii padesáti obrazů, které znázorňují rovnost lidí v posledním okamžiku života.

V lapidáriu jsou umístěny originály alegorií dvanácti Ctností a dvanácti Neřestí od nejvýznamnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Jejich kopie se pak nachází před hospitálem.

Součástí hospitálu je také zahrada, ve které se pěstují bylinky, léčivé rostliny a ovocný sad, nebo hrobka, kde jsou v téměř dvou desítkách rakví pochováni členové rodu Šporků a Sweerts-Šporků.

V letech 2013 - 2015 proběhla celková rekonstrukce barokního areálu, zahrady a přilehlých hospodářských budov.

Máte zájem? Kontaktujte nás

Máte-li zájem o více informací, prohlídku lokality či volné termíny pronájmů, kontaktujte nás na telefonním čísle +420 774 857 321 nebo na e-mailu capova.michaela@ccrkhk.cz. Když nám na sebe necháte kontakt ve formuláři, ozveme se Vám co nejdříve sami.

Fotogalerie