Kostel v Neratově

  • 517 61 Bartošovice v Orlických horách

  • Natáčení v kostele je možné po předchozí domluvě.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách je proslulý svou prosklenou střechou. Od roku 1992 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Neratov byl založen koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V roce 1723 se na místě dřevěného kostelíka začal stavět nový barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie, který byl zřejmě vybudován podle plánů G. B. Alliprandiho.

Na konci druhé světové války však vyhořel, když byl zasažen protitankovou střelou vypálenou vojákem Rudé armády. Od té doby jeho torzo pouze chátralo.

Od roku 1990 se v kostele pořádaly bohoslužby nejdříve pod „otevřeným nebem“. Od počátku 21. století prochází rekonstrukcí. Roku 2006 byl zastřešen částečně prosklenou střechou podle návrhu Jiřího Starého a Petra Dostála. V letech 2022-2023 proběhla nutná rekonstrukce střechy, protože do kostela zatékalo.

Kostel je dlouhý 48 m, široký 19 m a výška činí 18 až 20 metrů. Průčelí se otevírá na jih, kněžiště pak směřuje na sever (severo-jižní umístění). Dle starých kronik toto umístění způsobovalo, že na Boží hod vánoční dopadaly paprsky slunce rovnou na svatostánek.

Máte zájem? Kontaktujte nás

Máte-li zájem o více informací, prohlídku lokality či volné termíny pronájmů, kontaktujte nás na telefonním čísle +420 775 968 519 nebo na e-mailu hucikova.lucie@ccrkhk.cz. Když nám na sebe necháte kontakt ve formuláři, ozveme se Vám co nejdříve sami.

Fotogalerie