Muzeum východních Čech

  • Eliščino nábřeží 465, 500 03 Hradec Králové

  • Natáčení v budově je možné po předchozí domluvě.

Muzeum východní Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově, která byla navržená architektem Janem Kotěrou. Muzeum bylo prohlášeno v roce 1955 národní kulturní památkou. Nachází se zde rozsáhlé archeologické, přírodovědecké a historické sbírky.

Historická budova Muzea východních Čech v Hradci Králové je výstavní muzejní budovou postavenou v letech 1909 až 1913. Jedná se o Kotěrovo vrcholné dílo a jednu z nejvýznamnějších památek české moderny vůbec.

Interiér muzea je v secesním slohu, jehož charakteristickými prvky jsou práce s prostorem, snaha o vyvolání dojmu beztížnosti, dekorativnost staveb, použití florálních motivů, křivek a linií, průhlednost a výrazný skelet samotné stavby.

Vnější výzdoba včetně sochařské výzdoby dvou žen v průčelí od Stanislava Suchardy je z pálené glazované hlíny. V roce 1912 byly doplněny skleněné vitráže dle návrhu Františka Kysely. Před vstupem do budovy byla v roce 1934 umístěna kašna (fontána) podle návrhu Jana Kotěry. Právě tento ozdobný prvek znamenal definitivní dokončení celého projektu výstavby muzejní budovy.

V letech 1999–2002 proběhla rekonstrukce budovy, primárně věnovaná interiérům. V období od dubna do července 2007 došlo k opravě střech. Druhá velká rekonstrukce v letech 2018–2019 byla komplexnější a zahrnovala opravu vnějších plášťů.

Máte zájem? Kontaktujte nás

Máte-li zájem o více informací, prohlídku lokality či volné termíny pronájmů, kontaktujte nás na telefonním čísle +420 775 968 519 nebo na e-mailu hucikova.lucie@ccrkhk.cz. Když nám na sebe necháte kontakt ve formuláři, ozveme se Vám co nejdříve sami.

Fotogalerie