Přehrada Les Království

Les Království je údolní přehradní nádrž na řece Labi vystavěná v roce 1920 u samoty Těšnov nedaleko města Dvůr Králové nad Labem. Přehrada je v českých poměrech neobvyklá svým vysoce estetickým stavebním provedením. Od roku 1964 je i s elektrárnou zapsána jako nemovitá kulturní památka, od roku 2010 jako národní kulturní památka.

Celý soubor staveb byl postavený v romantizujícím, pseudogotickém duchu. Samotná koruna hráze je doplněna dvěma branami s ozdobnými věžičkami. Domek hrázného, který stojí opodál na pravém břehu Labe, připomíná malý kamenný hrad s dominantní věží s cimbuřím.

Hráz je gravitační oblouková, zděná z královédvorského pískovce. Šířka hráze v základu je 37 metrů a v koruně 7,2 m. Délka hráze v koruně je 218 metrů. Maximální výška hráze je 41,1 m, hloubka u hráze je asi 28 metrů. Nádrž je při zásobním objemu dlouhá 5,1 km a maximální zatopená plocha činí 85 hektarů (v běžném provozu 58,6 ha). Součástí přehrady je od roku 1923 i vodní elektrárna. Po koruně hráze vede silnice místního významu.

Máte zájem? Kontaktujte nás

Máte-li zájem o více informací, prohlídku lokality či volné termíny pronájmů, kontaktujte nás na telefonním čísle +420 775 968 519 nebo na e-mailu hucikova.lucie@ccrkhk.cz. Když nám na sebe necháte kontakt ve formuláři, ozveme se Vám co nejdříve sami.

Fotogalerie