Ředitelství státních drah

  • Ulrichovo náměstí 810/4, 500 02 Hradec Králové

  • Natáčení v budově je možné po předchozí domluvě.

Bývalé sídlo Ředitelství státních drah vzniklo v 1. pol. 20. století jako součást urbanisticko-architektonické kompozice Ulrichova náměstí v Hradci Králové podle Josefa Gočára.

128 metrů dlouhá budova vyplňuje celou jižní stranu náměstí. Je výrazně horizontální a asociuje tak vlastně design rychlíkových vozů vlaku. Na tento severní hlavní trakt navazují dvě kolmé 68 metrů dlouhé ochozové haly a celek se pak společně s jižním křídlem uzavírá a ohraničuje vnitřní dvůr.

Hlavní fasáda budovy je členěna pouze předstupujícím mělkým rizalitem. Parter je prosklený a jsou v něm viditelné sloupy železobetonové konstrukce. Břízolitová omítka má přírodní barvu. Fasáda je zakončena atikou s římsou, nad kterou jsou viditelné štíty ochozových hal.

Hlavní vstupní portál je obložen černým syenitem, nad ním je umístěn pískovcový figurální reliéf Alegorie práce, obchodu a dopravy od sochaře Bedřicha Stefana. Sloupový vestibul, který na vstup navazuje, je obložen mramorem a nabízí přístup k páternosteru (druhý páternoster byl v objektu dobudován až v letech 1962–63).

Ve vestibulu je instalována velká pětidílná vitráž podle návrhu Josefa Kaplického, otce Jana Kaplického, která zobrazuje motivy železnice a dopravy obecně.

Máte zájem? Kontaktujte nás

Máte-li zájem o více informací, prohlídku lokality či volné termíny pronájmů, kontaktujte nás na telefonním čísle +420 775 968 519 nebo na e-mailu hucikova.lucie@ccrkhk.cz. Když nám na sebe necháte kontakt ve formuláři, ozveme se Vám co nejdříve sami.

Fotogalerie