Studijní vědecká knihovna v Hradci Králové

  • Hradecká 1250/2, 500 03 Hradec Králové

  • Natáčení v knihovně je možné po předchozí domluvě.

Budova Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové byla otevřená veřejnosti v roce 2008. Stavba vyřešila otázku nedostatečných prostor, které knihovna řešila od svého vzniku v roce 1949. Budova získala prestižní titul v celostátní soutěži Stavba roku 2009.

Budova má moderní a nadčasový charakter. Plášť budovy svým charakterem podtrhuje dynamičnost a čitelnost tvaru. Plášť je perforován kulatými okny, zvolenými pro jejich schopnost vytvořit intimní a soustředěné vnitřní prostředí. Okna jsou umístěna ve dvou parapetních výškách. Velká prosklení na koncích křídel u Hradecké ulice zakončují a prosvětlují hlavní prostory knihovny. Studovny v posledním patře jsou prosvětleny skleněnými kruhovými světlíky.

Původně se počítalo s barevnými exteriéry, z technických důvodů (nebyla zajištěna jednolitost barvy) byl knihovně ponechán surový betonový vzhled. Fasády jsou opatřeny antigraffiti nátěrem.

Budova je rozdělena do čtyř křídel (JZ, SZ, JV, SV) a šesti podlaží, z nichž jedno je podzemní. Křídla jsou propojena centrální halou, patra spojuje kruhové schodiště. Východní část knihovny a centrální hala slouží uživatelům, SZ křídlo administrativě a JZ jako skladové prostory. Bezbariérový přístup je možný do všech částí budovy.

V přízemí se nachází vestibul, šatna, kavárna a galerie U Přívozu. Druhé nadzemní podlaží zahrnuje PC učebnu, galerii Automat, automat na jídlo a pití a relaxační zóny. Ve třetím podlaží je umístěn volný výběr, ve čtvrtém studovna periodik, v pátém volný výběr z jazykovědy a beletrie, studovna, konferenční sál a učebny. Ve všech patrech jsou zřízeny informační pulty a obrazovky s vyvolávacím systémem. Kromě klasických studijních míst se v knihovně nachází i studijní boxy.

Budova není opatřena klasickou klimatizací, využívá se způsobu aktivace betonového jádra. Teplota se zde konstantně pohybuje mezi 15–20 °C.

Vnitřek budovy zdobí freska s názvem Evoluce forem od výtvarnice MgA. Martiny Novotné. Dílo znázorňuje vývoj forem od buňky, přes rostliny až po vědění. Je to jeden z mála barevných prvků vyskytujících se v interiéru. Stejně jako schodiště a „informační záložka“ prochází Evoluce forem všemi patry. Barevné komponenty nábytku a podlah dotvářejí jinak strohý obraz betonových stěn.

Budova stojí na rohu ulic Hradecké a U Přívozu. Její lokace je velmi vhodná, nachází se blízko historického centra, těsně sousedí s areálem Univerzity Hradec Králové, několika středními školami a menzou.

Máte zájem? Kontaktujte nás

Máte-li zájem o více informací, prohlídku lokality či volné termíny pronájmů, kontaktujte nás na telefonním čísle +420 775 968 519 nebo na e-mailu hucikova.lucie@ccrkhk.cz. Když nám na sebe necháte kontakt ve formuláři, ozveme se Vám co nejdříve sami.

Fotogalerie