Železniční muzeum Výtopna Jaroměř

  • Nádražní 227, 551 01 Jaroměř

  • Natáčení v areálu muzea je možné po předchozí domluvě.

Železniční muzeum Výtopna Jaroměř se nachází v bývalé výtopně parních lokomotiv postavené na přelomu 19. – 20. století. Řadí se mezi největší železniční muzea v Česku.

Nachází se tu parní i motorové lokomotivy, osobní a nákladní vagony i drezíny nebo kolejový jeřáb, funkční 16metrová vlaková točna a částečně zrekonstruovaná budova bývalé výtopny. Mnoho z exponátů je plně funkčních. Muzeum disponuje také fundusem železničních uniforem a dalších drážních rekvizit.

Společnost Železniční výtopna Jaroměř, z.s. provozuje historická drážní vozidla od roku 1995. Muzeum funguje od roku 1996 a po ukončení provozu Českých drah ve strojové stanici v roce 2004 se mohlo začít pracovat na postupném rozšiřování a úpravách budovy výtopny do původní podoby počátku 20. století.

Filmaři mohou výtopnu využít kromě natáčení scén se železniční tématikou také jako jiný průmyslový objekt – továrnu, dílnu, lihovar, pivovar nebo strojírnu. V interiéru výtopny lze vytvořit ateliér pro natáčení scén v kulisách. Vozidla je možné samozřejmě provozovat na síti SŽDC na přilehlých tratích, případně natáčet v jejich interiéru, který jde dle domluvy upravit podle potřeb. V letech 2023-2024 byla provedena rozsáhlá oprava vnějších i vnitřních omítek výtopny. Výtopna je ve vlastnictví spolku, a tak může mít filmová produkce zázemí přímo na pozemku. Je zde připojení na elektrickou síť a základní sociální zázemí.

Výtopna se nachází na okraji města Jaroměř nedaleko Hradce Králové. Z Prahy sem vede dálnice. V těsném sousedství Muzea je železniční stanice a parkoviště.

Máte zájem? Kontaktujte nás

Máte-li zájem o více informací, prohlídku lokality či volné termíny pronájmů, kontaktujte nás na telefonním čísle +420 775 968 519 nebo na e-mailu hucikova.lucie@ccrkhk.cz. Když nám na sebe necháte kontakt ve formuláři, ozveme se Vám co nejdříve sami.

Fotogalerie